گروپ چت | زنبق چت | ایلیا چت | ازیتا چت | رزسرور

لای‌فای به کمک اینترنت اشیاء می‌آید - گروپ چت | زنبق چت | ایلیا چت | ازیتا چت | رزسرور

نسل جدید ارتباطات بی‌سیم ما را با دنیایی آشنا می‌کند که در آن فقط از نور برای اتصال بی‌سیم به اینترنت و انتقال داده، استفاده می‌شود، بنابراین دیگر به مودم نیازی نخواهیم داشت و تنها با روشنایی، حتی اندک، به‌راحتی می‌توانیم با سرعتی باورنکردنی، سرعتی در حدود ۱۰۰ برابر سرعت Wi-Fi، به اینترنت دسترسی داشته باشیم. این فناوری با استفاده از نور مرئی برای انتقال داده، سبب افزایش ۱۰ هزار برابری پهنای باند، کاهش هزینه و مصرف انرژی می‌گردد و به دلیل مانع‌شدن دیوار در مسیر عبور نور، امنیت بیشتری را نسبت به  Wi-Fi در شبکه‌های محلی ایجاد می‌کند.

نام این فناوری Li-Fi می‌باشد که در ادامه به معرفی آن و نقش مهمی که می‌تواند در پیاده‌سازی اکوسیستم اینترنت اشیا ایفا کند، می‌پردازیم.

معرفی

Li-Fi برگرفته از دو کلمه Light و Fidelity می‌باشد که توسط پروفسور دانشگاه ادینبورگ و از بنیان‌گذاران شرکت پیورلای فای[۱] “هارلد هاس” اختراع شد. لای فای از مجموعه ارتباطات بی‌سیم نوری است که می‌تواند مکمل خوبی برای امواج رادیویی محسوب گردد. این فناوری از طیف نور مرئی، فروسرخ و نزدیک به فرابنفش استفاده می‌کند که توانایی انتقال حجم بالایی از داده را دارا می‌باشد و به‌عنوان راه‌حلی برای محدودیت‌های پهنای باند فرکانس‌های رادیویی، به شمار می‌آید.

برای پیاده‌سازی لای فای به هیچ ساختار خاصی نیاز نداریم و به‌راحتی می‌توانیم این فناوری را به زیرساخت موجود اضافه کنیم. چراغ‌های LED به‌عنوان بستری برای لای فای و انتقال داده با سرعت‌بالا، به‌حساب می‌آیند که شرایط کارکرد و استفاده لای فای ازLED، همانند لامپ‌های LED، با روشن و خاموش شدن‌های متناوب و با سرعت‌بالا، صورت می‌پذیرد که قابل‌تشخیص برای افراد نمی‌باشد. امروزه شاهد استفاده گسترده از لامپ‌های LED هستیم که تنها با اضافه کردن یک دستگاه کوچک به این لامپ‌های LED و اتصال به شبکه، می‌توانیم به‌راحتی از فناوری لای فای، بهره‌مند شویم.

با فناوری لای فای، تنها امکانی که لازم داریم که به اینترنت دسترسی داشته باشیم، روشن بودن لامپ‌ها می‌باشد که حتی گفته‌شده، لای فای می‌تواند با نور خورشید و یا در محیط روشن، امکان اتصال به اینترنت را نیز فراهم کند.

مسئله ای مهم در آینده ای نه چندان دور

افزایش روزافزون دستگاه‌ها در اکوسیستم اینترنت اشیا و اتصال آنان به اینترنت، نیازمند پهنای باند بالا می‌باشد که این به دلیل توسعه ناپذیر بودن فرکانس‌های رادیویی، از عهده وای فای که با امواج رادیویی کار می‌کند، خارج است، همچنین برای افزایش سرعت با استفاده از فناوری ۵G، نیازمند برج‌های مخابراتی هستیم که باید در فاصله‌های ۵۰ متری از هم قرار بگیرند، اما تصور شهرهایی که در هر ۵۰ متر یک برج مخابراتی قرار دارد، قطعاً خیلی ناخوشایند خواهد بود، به همین دلیل لای فای با پهنای باند بالا و استفاده از یک سیستم نوردهی شهری به‌راحتی می‌تواند حجم زیادی از اطلاعات را در بین انبوهی از دستگاه‌ها و افراد در یک شبکه گسترده با سرعت بسیار بالا انتقال دهد. همچنین در اثر احداث و نگهداری این برج‌های مخابراتی هزینه‌ها و انرژی‌های زیادی مصرف خواهد شد که با لای فای دیگر نیازی نیست برج‌های مخابراتی به این صورت و با این فاصله از یکدیگر قرار بگیرند پس به طبع شاهد کاهش هزینه و مصرف انرژی نیز خواهیم بود.

 اما در کنار این مزیت بزرگ، در آپلود و ارسال داده به منابع نوری مجهز به لای فای، با مشکل روبه‌رو است و تنها می‌تواند بدون هیچ مشکلی، اطلاعات را دریافت و دانلود کند. به همین دلیل لای فای در کنار وای فای، به کمک پیاده‌سازی اینترنت اشیا می‌آید بدین‌صورت که دانلود اطلاعات بر روی لای فای و آپلود اطلاعات بر روی وای فای، صورت پذیرد. بنابراین لای فای با تمام مزایای خوبی که دارد، به‌تنهایی و  بدون حضور وای فای نمی‌تواند گردش اطلاعات را به‌خوبی در بین دستگاه‌های اینترنت اشیا انجام دهد. این دو فناوری به موازات یکدیگر، می‌توانند زمینه مناسبی را برای پیاده‌سازی اینترنت اشیا، فراهم کنند.

در پایان خوشحال می‌شویم نظرات شما همراهان عزیز را در رابطه با فناوری لای فای، مزایا و چالش‌های دیگر این فناوری بدانیم و همین‌طور در مورداستفاده از این دو فناوری در کنار یکدیگر چه نظری دارید؟ و اگر ایده و نظری در مورد رفع این چالش بزرگ لای فای به ذهنتان رسیده است، خوشحال می‌شویم بدانیم.

نویسنده: آرزو غلامرضایی

[۱] PureLiFi

نوشته لای‌فای به کمک اینترنت اشیاء می‌آید اولین بار در فرادرس پدیدار شد.

فرادرس

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

برای ورود به ادرس جدید کلیک کنید